Fotíme vinice a ochutnáváme víno

Jižní Morava je vínem proslulá a obec Čejkovice se svými starodávnými sklepy rozhodně patří mezi oblíbené zastávky vinařů. A v posledních letech taky fotografů, protože například čejkovická třešeň se stala jednou z ikon focení v tzv. Moravském Toskánsku. Vzhledem k tomu, že stojí přímo ve vinice, tak je s podivem, že se zachovala, protože z hlediska práce na vinici by bylo jednodušší ji skácet. Stojí na terénní vlně a při dobrém večerním světle se její jarní, bělavými květy obsypaná koruna doslova rozsvítí. Ne náhodou tam CK IGo chystá fotografické výpravy.

Fotografové se tu sjíždějí často

Rozkvetlou třešeň uprostřed vinic (viz fotka) rozhodně navštívíme znova, ale tentokrát dovolte představit jiný kopec. Špidláky. Jenže, a to je podstatné, předtím než vyrazíme fotit, byl by hřích neochutnat místní víno. Nechce si v batůžku místo, možná se lahvinka na cestu bude hodit.

Fotíme Špidláky

Hlaváček jarní, křivatec vstřícnolistý a koniklec velkokvětý i nízký, který tady vykvétá ve své žluté formě. Jarní barevné kvítí donutí i nebotanika padnou do trávy, zalehnout a zaostřit. Malá clona dá květu vyniknout a opticky ho oddělí od pozadí. Špidláky jsou xerotermní, tedy velmi teplou, lokalitou, což nahrává mimo jiné i časnějšímu kvetení. To v praxi znamená, že se tady dají zachytit opylovači a to včetně zajímavých druhů motýlů.

Fotit trávu nikomu asi nepřijde moc exotické, ovšem do chvíle, dokud nenarazíte na kavyly. To je jiná káva, tedy vlastně jiná tráva. Navíc se tady dá vyfotit skutečná vzácnost, katrán tatarský, což je rostlina nacházející se jen na několika málo lokalitách v ČR. Jeho kulovitá lodyha po dozrání semen usychá a odlamuje se u kořenů. Následně ji vítr honí a kutálí po okolí, díky čemuž kytka vesele rozhazuje semena kam se jen dá. V době květu je nepřehlédnutelná a silně voní. Stejné je to jako s nedalekými hustopečskými mandloněmi.

A bonus nakonec, při troše štěstí se zde dají udělat skvělé makroportréty ještěrek. Ještěrkám bude patřit některý z dalších příspěvků, tak se budete mít na co těšit.

V této oblasti je ideální vyrazit za fotkou na jaře (kytky) nebo na podzim víno. A protože to víme, jeden z fotokurzů  – Jarní fotografické koštování – chystáme i my.

Ještěrka obecná samice