Nosorožčí roh, tedy keratin, je stejný materiál jako koňské žíně nebo lidské nehty. Vědci přišli na způsob, jak získat roh z nosorožce aniž je k tomu nosorožec potřebný.

Nosorožci a jejich rohy

Řekněme si základní fakta. O sloních klech, tygřích kostech a penisech a rozích nosorožců je ve světě poptávka, neboť mnozí Asiaté se domnívají, že mají pozitivní zdravotní účinky. Kde je poptávka, tam dříve, nebo později vznikne nabídka. Tady vznikla už dávno, neboť v tradiční čínské medicíně se výše zmíněné suroviny používají nepřetržitě po staletí. Jenže nosorožců ubývá, takže jejich cena logicky roste.

Nabízí se srovnání s ropou. Jakmile na Blízkém východě vznikne problém ohrožující její dodávky, cena se vyhoupne. Jakmile se najde jiný zdroj či naleziště, vzestup se zklidní. Aplikujme tuto selskou logiku na rohy nosorožců. Čím jich bude méně, tím (logicky) jejich cena poroste. Maxima dosáhne, až nosorožce vyhubíme a v ten okamžik na tom budou nejlépe majitelé dnes zatím tajných skladů.

Nosorožec v Nepálu (foto David Hainall)

Umělý roh

Rohovina nosorožčího rohu je sice v lecčems podobná rohům či kopytům jiných kopytníků, ale vybočuje především jemnou tubulózní strukturou, kterou se dosud nedařilo věrohodně napodobit. Nově se to povedlo menšímu vědeckému týmu, který na to šel od lesa. Použili koňské žíně jako nejdostupnější (čímž odpadli jinak příbuznější tapíři) rohovitý derivát od blízkého příbuzného a k jejich stmelení pak proteiny přírodního hedvábí. Výsledný syntetický roh má strukturu i na jemné škále velmi podobnou přírodnímu rohu, což platí i pro celou řadu jeho mechanických vlastností. V důsledku je syntetický roh prakticky identický s přirozeným, nad čímž autoři jásají z technologického hlediska (schopnost napodobit přírodní materiál), ale stran ochranářské použitelnosti jsou relativně dost umírnění,“ píše Jan Robovský v časopise Vesmír

Co by tento vynález, tedy výroba umělých nosorožčích rohů mohla udělat s cenou na trhu? Těžko říct. Rohovina je hodně prestižní záležitost pro tradiční jemenské dýky, používá se i ke snížení horečky a čínská medicína o ní spekuluje i jako o léku na rakovinu. Jenže umělý, tedy z koňských žíní vyrobený roh bohužel může nejen cenu srazit, ale i navýšit, neboť udrží v povědomí Asiatů nesmysl o zázračných účincích.  To může paradoxně dál zvýšit tlak na divoce žijící nosorožců. Za fotografie děkuji průvodci a fotografovi Davidu Hainallovi, který je pořídil v národním parku Chitwan.