Co vás napadne, když se řekne aloe?

Zdraví, léčivka, sukulent, vera, kosmetika … Aloi pravděpodobně zná každý. Ne všichni ji dokáží pěstovat, vypěstovat nebo snad určit. „Moje osobní setkání s aloí proběhlo na Mallorce. Při procházce jsme narazili na odkvetlou palici plnou semen a Topi se rozhodl, že z nich vypěstuje doma vlastní. Moc jsem tomu nevěřila a dívala jsem se na plán poněkud skepticky. Zabalené semínka v papírovém kapesníčku jsme propašovali z Mallorky až domů a naložili je do vlhké vaty. Později, po rozesetí na zeminu k mému velkému překvapení vyklíčilo desítky semenáčků,“ říká Světlana Olejáková, která se pokusila aloi druhově zařadit.

Podle literárních zdrojů existují stovky druhů aloí, nejčastější odhady jsou mezi 200 – 500 druhů. Věřme práci Review of Aloe species Medicinal Properties and Bioactive Compounds, která zmiňuje 300 druhů. Ale tři druhy tohoto rodu, Aloe vera, barbadensis a arborescens mají hladinu léčivých látek nejvyšší.

Aloe marlothii

Proč Aloe vera

Proč zrovna Aloe vera získala tak privilegované postavení? Podle výše napsaného není jediná s vysokým obsahem účinných látek v listech. Ale byla ve správný čas na správném místě. Její výskyt na Arabském poloostrově ji předurčil k tomu, aby si ji všimli vzdělanci tehdejší doby. Arabové i Egypťané byli ve starověku známí svými znalostmi a díky mezinárodnímu obchodu, například v rámci Hedvábné stezky, se její sláva začala šířit dál do světa. Kdyby ohnisko jejího výskytu bylo v subsaharské Africe, její proslulost by byla bezesporu výrazně nižší.

Semínka aloe přivezené z Mallorky měly opravdu vysokou klíčivost a vzešlo z nich desítky semenáčků. Po naklíčení byly nasety na povrch pískovo-rašelinné směsi.

Semenáčky aloí se chytly skutečně ve velkém.