Slon je zvíře vzbuzující respekt a osobně se musím přiznat, že když jsem ho krmil banánem, byl to zážitek. Dovolil mi strkal mu je přímo do tlamy, takže jsem stál doslova na délku ohnuté paže před několikatunovým zvířetem, které mi dokazovalo, že umí být jemné a obratné zároveň.

Ještě jeden banán. Nebo raději kilo banánů

S koronavirem přišel i brutální pokles mezinárodní turistiky, což se podepsalo na příjmech ve sloních centrech nejen v Thajsku, ale i Laosu, Kambodži či na Srí Lance. „Prosím tě, kup ještě za dolar kilo banánů, mě to krmení nehorázně baví,“ poprosil jsem přítelkyni Světlanu se kterou jsme si krmení slonů face to face nehorázně užívali. Ty zhruba 4 kg banánů, které na to nakonec padly jsou nic v porovnání s 150 kg krmení, které denně dospělý slon indický zkonzumuje. A to je menší než jeho africký příbuzný.

Na téhle fotce je vše. Výuka (školačka v uniformě), i turistické vyžití (projížďka na slonech v pozadí).

Více než tisíc slonů v Thajsku může během pandemie zemřít hladem. Vzhledem k tomu, že Thajsko uzavřelo své hranice kvůli Covid-19, bylo také nuceno zavřít tábory, kde jsou chováni sloni jako turistické atrakce. Za normálních okolností návštěvníci platí za projížďky na slonech, koupají se s nimi, krmí je, vidí je účastnit se cirkusových představení, malovat obrázky…,“ napsal server Lifegate. Z mahutů i slonů se náhle stali nezaměstnaní.

Někteří ze slonů našli práci v lese. Ovšem na tu nebyli cvičeni. Umí malovat a podávat spadlé klobouky, ale nikoliv celý den tahat klády. Změnit turistická centra trvá ne-li roky, tak rozhodně řadu měsíců, ale sloni potřebují jíst denně.

Pohled z druhé strany

Srí Lanka je ostrovem, který má tolik slonů, že musí docházet k tragickým střetům s lidmi. Vznikají nejen škody na majetku, ale i na životech. Lidských i sloních. V roce 2019 zabili lidé na Srí Lance rekordních 405 slonů, což je o 360 více, než v roce 2018. V naprosté většině zabíjejí slony farmáři, kteří brání svou úrodu.

Podle posledního sčítání se počet slonů na Srí Lance snížil na přibližně 7 000 (BBC udává 7 500), což je pokles z 12 000 na počátku 20. století. Sloni využili lockdownu a odvážili se blíže k lidským sídlům a byly zaznamenány případy, jak se živí na skládkách. Jak píše Reuters, na slony teď přišly hladové časy.

Sloni v národním parku Udawalawe na Srí Lance

I na Srí Lance došlo k propadu příjmů zoologických zahrad nebo „sloních školek“, kde jsou odchovávaná slůňata, jež zbyla po zabitých dospělých jedincích. A i tady sloni začínají trpět hladem.

Může být otázkou k diskuzi, zdali je etické chovat slony pro „zábavu“ turistů. Ovšem propad turismu ohrozil hladem i slůňata, která zbyla jako sirotci po dospělcích zabitých zemědělci. I ta jsou odchovávaná v lidské péči a nakonec slouží jako atrakce. Vypustit je do volné přírody, samozřejmě v rámci národních parků, nelze. Jsou příliš zvyklí na lidskou přítomnost, lidí se nebojí a nemají návyky a ani „své“ sloní stádo.

Kambodža – koupání se slony je za příplatek.