Jak vyfotit iridiscenci

České bankovky jsou nádherné. Nejsou sice tak respektované jako eura nebo dolary, ale rozhodně jsou hezčí. A výborně chráněné. Klidně můžete zkusit vyfotit všech osm prvků.

ochranné prvky iridiscentní pruh

  • vodoznak
  • okénkový proužek s mikrotextem
  • barevná vlákna
  •  soutisková značka
  • skrytý obrazec
  • proměnlivá barva
  • iridiscentní pruh
  • mikrotext

Z fotografického hlediska je asi nejzajímavější iridiscentní pruh. Pro jeho nalezení je potřeba s bankovkou trochu hýbat a naklánět vůči zdroji světla. Duhově lesklý pruh o šířce 20 mm je umístěn na lícní straně blíže k pravému okraji

Fotografické vybavení

Jediné co potřebujete je zdroj světla, na což stačí obyčejná baterka (s ní se dobře manipuluje) nebo lampička (v tom případě budete muset pohybovat bankovkou). Hodí se makroobjektiv a ideální je fotit večer (občas o tom mluvím na kursech pro Nicom), kdy hlavní zdroj světla je právě ona baterka. Máte-li měření nastavené na bodové a správně zaostříte na „rozsvícený“ iridiscentní pruh, máte v podstatě vyhráno. Pak už je to jen o vaší fantazii a kompozici a možnostech daného objektivu. Fotky v tomto příspěvku byly focené z ruky, ale pokud chcete mít větší jistotu, použijte stativ a samospoušť. Zatímco samospoušť nabíhá, vy máte pár vteřin k dobru na pečlivé nasvícení. Je to fakt jednoduché. Ovšem pro větší detail je vhodné mít makroobjektiv. Například barevná vlákna v bankovkách mají pouhopouhých 6 mm.

focení ochranných prvků

Focení vodoznaku

To je extrémně jednoduché. Vodoznak je vidět v protisvětle, čímž je řečeno, jak na to. Prostě položíte bankovku proti zdroji světla, úplně stačí „baterka“, kterou disponuje každý smartphone. Čím kontrastnější světlo tím lepší. Viz foto níže.

ochranné prvky soutisková značka

Focení ochranných prvků sebou nese dva efekty. Člověk si uvědomí krásu a propracovanost českých bankovek, která třeba v případě stokoruny stává běžnou, ale seznámí se i s jednotlivými ochrannými prvky. Já třeba o barevných vláknech vůbec nevěděl a mikrotextu jsem si všiml až na zvětšené fotce na níž jsem si prohlížel mikrovlákna. V zásadě jde o jednoduché fotografické cvičení za kterým nemusíte cestovat nikam daleko. Třeba jen do kuchyně.