Fotografický trik

Tento fotografický trik napadne asi každého, kdo má z fotografováním kontrastních motivů nějakou zkušenost. Černobíle kostkovaného motýla zvýrazníte snadno. Stačí si na foťáku nastavit drobnou podexpozici a nastavit bodové měření.  Pokud zaostříte do bílé plochy křídel získáte dostatečně kontrastní záběr. Spolu s malou hloubkou ostrosti pak dostanete docela jednoduchou, leč půvabnou  fotku.

Okáč bojínkový v Neštěmicích

Nudný popis

Okáč bojínkový (Melanargia galathea) je středně velký motýl patřící do čeledi babočkovitých. Jeho velikost  nepřesahuje 60 mm při délce předního křídla 23–28 mm. Samec a samice se liší a dají rozeznat podle  spodní strany křídel. Zatímco samci je mají bílé s šedou až černou kresbou, samice mají křídla žlutavá s hnědými skvrnami. Jak samci, tak samice mají na spodní straně křídel drobná očka, na svrchní straně jsou křídla černá s bílými skvrnami.

Jakkoliv je okáč bojínkový běžný motýl, který poletuje i na příměstských loukách s bojínkem a chrpami, nelze mu upřít jistou eleganci. Když se podíváte na mapu, to znamená kliknete na odkaz, zjistíte, že se vyskytuje na většině našeho území. Příjemné je, že se v podstatě nedá zaměnit za žádný jiný u nás poletující druh motýla, takže se pak můžete pochlubit nejen fotkou, ale i malinkým zlomkem lepidopterologických, tedy motýlkářských, znalostí..

Čelní pohled z očí do očí okáči bojínkovému v Děčíně