Do berlínského Aquaria jsem šel bez očekávání a tedy bez předsudků. Vstupné 15,50 Eur není sice nejlevnější, ale po několika hodinách se ukázalo, že rozhodně není čeho litovat. Nejprve dobrá a špatná zpráva: nejprve ta dobrá – nechají vás fotit se stativem.  Teď ta špatná: přes množství lidí si se stativem stejně „neškrtnete“ a zároveň se většina živočichů v přízemí hýbe – tedy plave. Větší úspěch lze zaznamenat u plazů či v insektáriích o patra výše. Samotná budova stojící v bezprostřední blízkosti zoologické zahrady (lze koupit „sdružený“ lístek i pro ZOO v ceně 21 eur) byla postavena v roce 1913 a byť se přesný počet zde žijících zvířat nedá zjistit, udává se kolem 9 000 jedinců.

Do největšího akvária se vejde 11 metrů krychlových vody, celkový součet akvárií je 25 000 litrů. Plocha se často srovnává s velikostí fotbalového hřiště, která mimochodem není pevně daná.  Pro mezinárodní utkání to je 100–110 × 64–75 m. Pro množství kapacity akvárií si lze představit jednotku piva – pro naplnění všech by bylo potřeba 50 000 půllitrů, což uznejme, je už slušná dávka tekutiny. Terária jsou příjemně nasvícená, vyplatí se polarizační filtr na odstranění odlesků. Mezi atraktivní chovance patří nejen naprosto bizarně zbarvené korálové ryby, ale i tuatara, kajmánci nebo pableskující medúzy.

Arapaima

Arapaima

Fascinující jsou arapaimy, jedny z největších sladkovodních ryb , jihoamerickými indiány nazývané pirarucú nebo paiche. Dorůstají délky až přes 3 metry a s hmotností až 200 kg patří mezi opravdu velké úlovky. Najít se (krom Berlína, tedy v přirozených vodách) dají najít ve vodách Amazonky, jejích přítoků. V roce 1976 organizace SUDEPE (Supertendencia do Desenvolvimento da Pesca) zakázala lov arapaim během období sucha, kdy jsou ryby snadno viditelné kvůli nízké hladině vody. Arapaimy se nesmí lovit, dokud nedosáhnou délky aspoň 1,5 metru.

Jedna z fotek zachytila parmovce skvělého (Pterapogion kauderi) – mírnou akvarijní rybku, která se mimo jiné vyznačuje tím, že potěr uchovává v tlamě až do jeho osamostatnění. Vzhledem k tomu, že se jedná o noční rybu (v sekci akvárií je přítmí) takje ideální prostor na focení.

_