Zamysleli jste se někdy nad tím, kde končí fotky ze soutěže Czech Press Photo poté, co jsou sundány ze zdí Staroměstské radnice? Odpověď je jednoduchá – skončí v klimatizovaných prostorách Czech Photo Centre v pražských Butovicích a ryze teoreticky by jim mohl hrozit podobný osud, jako historickým artefaktům českých muzeí – totiž že už je nikdo nikdy neuvidí.

Fotka jako diamant

Nejde o nadsázku, před léty jsem měl možnost  navštívit jeden z depozitářů Národního muzea a od té doby mám takové tušení, že „tady už nikdo nikdy nic nenajde“. A trochu mé tušení podpořila kauza drahých kamenů – ukázalo se totiž, že v depozitu je místo pětikarátového diamantu obyčejné broušené sklo a místo vzácného přírodního safíru či rubínů jsou v depozitáři „pouhé“ synteticky vyrobené kameny.

Kde získat výstavu?

Leč zpět k fotkám. Pokud by jejich trvalé místo bylo ve tmě klimatizovaného depozitu, byla by to samozřejmě škoda. Jenže opak je pravdou – ucelené výstavy je možné si vypůjčit a předvést je (nejen) fotografující veřejnosti. Aktuálně CPC nabízí dvanáct ucelených výstav, jako jsou například poslední roční Czech Nature Photo, Best of Czech Press Photo a v neposlední řadě snímky Ami Vitale nebo Rona Haviva, které je možné zapůjčit a přizpůsobit do konkrétních prostor či akcí. Výstavy si může půjčit v podstatě kdokoliv, stačí se jen domluvit na konkrétních podmínkách tady: CZECH PHOTO o.p.s. | CZECH PHOTO CENTRE Seydlerova 2835/4, 158 00, Praha 5, Sekretariát: +420 608 875 556, cp@czechpressphoto.cz. Jaké konkrétní výstavy se k zapůjčení aktuálně nabízení, zjistíte v archívu.

Osobní poznámka

Osobně považuji Czech Photo Centre za extrémně užitečnou instituci. V době, kdy všichni chtějí mít snímky hned, aby je ještě za tepla mohli „postnou“ na facebook nebo instagram, v době, která přeje kvantitě před kvalitou, je tady instituce ukazující fotky exponované foťákem a ne telefonem v extrémně vysoké obrazové kvalitě. V praxi to znamená, že u zájemců dál brousí vkus pro estetické vnímání fotografie. Podle množství zájemců na fotografických kursech to s námi nebude tak zlé. Ještě pořád je tady velká skupina lidí, která chce vědět, jak vypadá skutečná fotka a ne jen selfie z pláže. Galerie ležící v bezprostřední blízkosti metra má velké ambice, podle „kuloárních“ informací se v její blízkosti má postavit mrakodrap  s jednou z největších galerii v Praze, což byl mohl být základ „umělecké čtvrti jaké známe z jiných evropských měst. Ale ne každý jezdí do Prahy na výstavy a  tak možná právě cesta půjčení fotografické výstavy může být způsob,em jak dostat slušné snímky dál mezi lidi.