Je těžké umět fotit?

Asi každý fotograf viděl někdy fotku, která ho inspirovala natolik, že si řekl „tak tohle zkusím“. Pokud budete listovat třeba flickriver.com (pozor, návykové) tak máte inspirace až až. A je je jen jeden jediný server. Další, jako 500.px nebo pixabay jsou jen jedny z mnoha dalších.  Osobně jsem si na pixabayi zřídil účet fotka níže byla zatím více než 4 000x stažená. Kéž by mi každý za ni dal dolar 🙂

Moje nejstahovanější fotka z pixabay.com

Ve svých hodinách, kde učím základy fotografického umění, nebo výletech za fotografiemi rád tvrdím, že zvládnout základy umí naprosto každý. Stačí k tomu pouhopouhé dvě věci.
– znát dobře svůj vlastní foťák a na maximum využít jeho možností
– zvládnout několik základních znalostí kompozice

Lžu, tak jednoduché to není, protože kdyby bylo, je dobrý fotografů mnohem více. Na druhou stranu je to přece jen mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát. Jedním z jednoduchých triků je prachsprostě opisovat (jak říkají jedni) nebo nechat se inspirovat (jak tvrdí druzí včetně mě). V mém případě to vedlo k tomu, že jsem na instagramu začal sledovat velikány fotografického oboru. Jsou jich tisíce. Znáte třeba Photo of the Day od National Geographic?

Tato fotka byla dělaná jen pro výuku kompozice

V zásadě ale není těžké naučit se fotit. Jen to dlouho trvá. Talentovaní mají cestu kratší, ale myslím si, že každý se může dopracovat do levelu slušného fotografa. Amatérský, ale dost dobrý na to, aby jeho fotky stálo za to vidět.

Stropy katedrál mě baví. Na snímku strop katedrály sv. Štěpána v Budapešti.

Inspirace

A nebo je tady druhá možnost. Sledovat stránky s pěknými fotkami a nechat se inspirovat. Často jde jen o nápad, který vás nenapad. Z hlediska reportážní fotky je to soubor nejlepších dokumentárních fotek za poslední týden od the Guardian. Tady je potřeba vzít v úvahu, že jde o fotožurnalistiku a to znamená, jak statně každoročně ukazuje World Press Photo, násilí. Méně agresivní je fotka dne ze stejného média.

Zatímco fotka listu vlevo je z fotokursu Fotofata foceného v botanické zahradě, u vpravo fotila Švédka Lnnéa Heiderborg. Mají něco společného?

Dříve nebo později, kdo to s fotografováním myslí vážně, dojde k závěru, že focení není o pouhém zmáčknutí spouště. Že předtím je nutno nad fotkou přemýšlet, zdali sdělí tomu, kdo není na místě to, co vám je naprosto jasné. Jenže fotka je výřez skutečnosti. Osobně si myslím, že ono přemýšlení nad fotkou je možná důležitější, než samotné nastavení foťáku. Fotka se dá v postprocesu upravit, ale myšlenku nevyretušujete. Musíte li říct, že chtěli vyfotit …, tak vlastně říkáte, že se vám to nepovedlo, protože záměr není vidět.

Fotka vlevo je rychlý cvak inspirovaný fotkou Dragana Leleše ze Srbska

Ale vraťme se k inspiraci. Co třeba #CreateYourLight. Je to sice web nikonu, ale inspirovat se na něm může úplně každý. Mrkněte a uvidíte. A dejte mi vědět, zdali jste tam něco našli.