Jedním ze základních pravidel focení architektury je mít světlo za zády. Jenže co když jste ve špatný čas na špatném místě a fotky zkrátka „mít musíte“?

Nejprve neúprosná logika.

Pokud svítí slunce za vašimi zády, bude nasvětlovat to, co máte před objektivem. Ideální situace, protože mít slunce ZA zády a nikoliv nad hlavou znamená, že fotíte dopoledne nebo odpoledne a nikoliv v poledne, kdy je slunce nad hlavou.

Jak přeprat logiku?

Když už to nejde jinak, pokuste se slunce „rozbít“ o nějakou strukturu. Poslouží větev, roh či hrana zdi vedlejšího domu. Jelikož dům vám neuteče, není důvod fotit na prioritu času. Proto zvolte clonu a to pokud možno co největší. Sluníčko viditelně a efektně rozhodí své paprsky.

Pokud chcete mít obrázek kontrastní, zvolte bodové měření a změřte množství dopadajícího světla v místě, které je hodně světlé, ALE NENÍ TO SLUNCE!! Pokud byste změřili přímo slunce, obrázek by byl kromě vypáleného bílého slunečního kotouče v podstatě černý.

Malá změna stanoviště může dostat slunce ze záběru. Drobná podexpozice zvýrazní kontrast a sníží přepaly.

Když už nastane takováto nešťastná situace, využijte ji ke svému prospěchu a zahrajte si na umělce. Hrajte si s kompozicí, vyhýbejte se přepalům, ale sledujte linii stínů A VŽDYCKY MĚŘTE VE SVĚTLÉ ČÁSTI SNÍMKU. Kdybyste si to chtěli zkusit přesně na této budově, tak následujte GPS souřadnice: 50.1057083N, 14.4717911E- budova SUBTERRA. A kdyby nic z toho nepomohlo, vraťte se za 8 – 10 hodin. To už bude slunce mimo záběr 🙂 Snímky vznikly během workshopu věnovaného focení architektury pro začátečníky pořádané Fotografickou školou NICOM.

Fotonávod: